Gdzie zjeść  Empanadas?

Gdzie zjeść Empanadas? laiberica warszawa

 Gdzie zjeść  Empanadas?

Co to Empanadas?

Empanadas mają bogatą, transkontynentalną historię sięgającą wieków wstecz. Mimo że często kojarzone są z kuchnią latynoamerykańską, korzenie empanadas sięgają Półwyspu Iberyjskiego, obecnej Hiszpanii i Portugalii. W La Ibeirca serwujemy tradycyjne Emapandas wg przepisu udostępnionego nam przez mamę jednego z naszych Szefów Kuchni pochodzącego z Chile. Nazwa „empanada” pochodzi od hiszpańskiego czasownika „empanar”, co oznacza otoczyć lub pokryć chlebem.

Początki Empanadas

Pierwsze dowody na istnienie empanadas sięgają czasów Maurów w średniowiecznej Hiszpanii, a książka kucharska wydana w Katalonii w 1520 roku zawiera przepisy na empanadas wypełnione owocami morza. Podczas ery odkryć w XVI wieku, hiszpańscy i portugalscy koloniści przynieśli koncept empanadas do Nowego Świata. Ta tradycja kulinarna zaczęła się rozwijać w Ameryce Łacińskiej, dostosowując się do lokalnych smaków i składników.

Danie Narodowe?

W Argentynie, gdzie empanadas są uważane za danie narodowe, najpopularniejsze są nadzienia z wołowiny, kurczaka, sera i kukurydzy. Empanadas często serwuje się na przyjęciach i festiwalach i są uważane za kamień węgielny argentyńskiej kultury kulinarnej. W Chile tradycyjnym daniem często podawanym podczas narodowych obchodów jest empanadas de pino, wypełnione mieszanką mięsa mielonego, cebuli, rodzynek, czarnych oliwek i ugotowanych na twardo jaj.

Empanadas na Filipinach

Empanadas znalazły też swoje miejsce na Filipinach, dawnej kolonii hiszpańskiej. Filipińska wersja zwykle zawiera mięso mielone, ziemniaki i marchewki zawinięte w słodkie, maślane ciasto. To, co łączy wszystkie te różne wersje empanadas, to koncepcja pysznego, wygodnego posiłku, który można trzymać w dłoni. Bez względu na różnice w nadzieniach, istota empanadas pozostaje taka sama – proste, sycące danie, które przemierzyło świat, dostosowało się do różnych kultur i składników.

Od średniowiecznych kuchni hiszpańskich do współczesnych food trucków i ekskluzywnych restauracji w miastach na całym świecie, empanada jest dowodem na trwałą atrakcyjność tego wszechstronnego dania. W ten sposób historia empanadas to nie tylko opowieść o jedzeniu, ale także dobra lekcja historii i opowieść o wymianie kulturowej i adaptacji.

W La Iberica zamówisz Emapandas na wynos i na miejscu – szeroka oferta dowozowa dostępna w serwisach.
UBER, WOLT, BOLT, PYSZNE